Švédsko zvíťazilo nad Nórskom 5:1

08.05.2013 Celý región

Štokholm 8. mája (TASR) - Švédski hokejisti potvrdili rolu favorita a v stredajšom dueli A-skupiny MS zdolali na domácom ľade v Štokholme Nórsko 5:1. Jedným z dvojice hlavných rozhodcov v stretnutí bol Slovák Vladimír Baluška.

"Tri korunky" sa zásluhou trojbodového zisku posunuli v tabuľke štokholmskej skupiny na druhú priečku pred Kanadu a za vedúce Švajčiarsko, Nóri sú na štvrtom mieste.

Úvodná tretina sa niesla v réžii Švédov, ktorí si v nej utvorili dvojgólový náskok. Najprv peknú kombináciu tretieho útoku zakončil Landeskog a po Perssonovej prihrávke zvýšil na 2:0 Eriksson, ktorý prepálil Haugena. V druhej časti hru rozkúskovali viaceré vylúčenia. Náskok severanov mohol v 25. min poistiť Axelsson, ale trestné strieľanie nepremenil. Udrelo tak na druhej strane, keď Holtet prepasíroval puk popod Markströmove betóny. Nóri ožili a pred švédskou bránkou začalo byť rušno. Favorit ale nedopustil zdramatizovanie duelu a v tretej tretine nasúkal súperovi tri kúsky. Najprv Jämtin korčuľou usmernil do siete strelu Franssona - Baluška uznal gól až po konzultácii s videorozhodcom, na 4:1 zvýšil obranca Fälth a bodku za stretnutím dal Landeskog, ktorý skóroval do prázdnej bránky pri neúspešnej nórskej power play.

A-skupina:

Nórsko - Švédsko 1:5 (0:2, 1:0, 0:3)
Góly: 32. Holtet – 10. Landeskog (Axelsson, Fransson), 14. Eriksson (Persson, Axelsson), 45. Jämtin (Fransson), 45. Fälth (Axelsson, Persson), 57. Landeskog (Eriksson, Hjalmarsson).
Rozhodcovia: BALUŠKA (SR), Kirk (Kan.) – Dehaen (Fr.), Suominen (Fín.),
vylúčení: 8:8 na 2 min.,
presilovky a oslabenia: 0:0.

Nórsko: Haugen – Holös, Bonsaksen, Trygg, Tollefsen, Solberg, Ödegaard – Skröder, Hansen, Röymark – Holtet, Forsberg, Thoresen – M. Olimb, Bastiansen, K. A. Olimb - Spets, Ask, Roest - Martinsen

Švédsko: Markström - E. Gustafsson, Tallinder, Fransson, Fälth, Kronwall, Granberg - Jämtin, Lundqvist, Pettersson - Thörnberg, Järnkrok, Danielsson - Landeskog, Lindberg, Ericsson - Eriksson, Persson, Axelsson - Hjalmarsson